Hormonālā spirāle (t.sk. hormonālā minispirāle)

Hormonālā spirāle, pazīstama arī kā kontracepcijas jeb intrauterīnā spirāle (saukta arī par IUS – intrauterine system vai IUD – intrauterine device) ir mazs, mīksts un elastīgs T-veida formas polimērs, ko ārsts ievieto sievietes dzemdē un kuram ir kontraceptīva iedarbība. Hormonālā spirāle satur hormonu progesteronu – levonorgestrelu, kas mikroskopiskās devās lēni izdalās tieši dzemdes dobumā.1

Kā šī metode darbojas?

Pateicoties levonorgestrela iedarbībai dzemdes dobumā, tiek sabiezinātas dzemdes kakla gļotas, neļaujot spermai tikt cauri un apaugļot olšūnu un tiek izmainīta dzemdes iekšējā vide, apgrūtinot spermas „pārvietošanos”. Hormonālā spirāle novērš apaugļošanos – spermas un olšūnas apvienošanos.2 Ovulācija notiek, taču olšūna netiek apaugļota.

Lietojot hormonālo spirāli, sievietes organismā nonāk daudz zemāka hormona deva, kā lietojot zemu progesterona devu saturošas kontraceptīvās metodes.

Hormonālā spirāle nepalielina asiņošanu menstruāciju laikā (kā tas notiek, lietojot, piemēram, vara spirāli2). Gluži otrādi, hormonālā spirāle ievērojami samazina vai pat vispār novērš menstruālo asiņošanu. Tādēļ papildu kontraceptīvajam efektam hormonālā spirāle tiek izmantota arī kā ārstniecības metode pārmērīgas menstruālās asiņošanas (menorāģijas) gadījumā.3

Hormonālā spirāle ir ilgdarbīga kontracepcijas metode - viena no efektīvākajām atgriezeniskajām dzimstības regulēšanas metodēm. Hormonālās spirāles un hormonālās minispirāles efektivitāte ir vairāk nekā 99%.4 Hormonālās spirāles darbības periods ir 5 gadi, bet hormonālās minispirāles – 3 gadi.

Vai šī metode man der?

  • Par to nav jāatceras ik dienu.
  • Nesatur estrogēnu.
  • Der, ja baro ar krūti.
  • Svara pieaugums nav novērots.
  • Lokāla iedarbība.


Biežāk sastopamās blaknes
2

Blaknes parasti rodas pirmajos mēnešos pēc hormonālās spirāles vai hromonālās minispirāles ievadīšanas, bet ar laiku tās zūd. Biežākās blaknes: menstruālie traucējumi kā menstruāciju neregularitāte, traipīšanās, amenoreja, akne (vai citas ādas pārmaiņas), muguras sāpes, mastaļģija, galvassāpes. Dažām sievietēm var būt samazināta asiņošana, un nedaudzām asiņošana pazūd pavisam – tādējādi samazinās anēmijas risks.

Šeit ir uzskaitītas tikai biežākās blaknes, tāpēc, ja tev ir papildus jautājumi par šo kontracepcijas metodi vai arī nepieciešama papildus informācija par kontrindikācijām un blaknēm, konsultējies ar savu ginekologu!

SOS centrs

Sazināties ar mums

Uzdot jautājumu, piedāvāt risinājumu

Jautāt ārstam

Ārsts-ginekologs atbildēs uz taviem jautājumiem

Biežāk uzdotie jautājumi

Visi biežāk uzdotie jautājumi vienuviet

Vārdnīca

Nezini kāda termina nozīmi?

Ziņot par blaknēm

Lūdzam informēt Bayer par zāļu blakusparādībām.